NOX - DRONE 2021
(4 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Nox - Drone 2021:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 120,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2021 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Round |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | 70% Carbon Fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Soft |
| Surface layer - material | 3K Fiberglass |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | HR3 |
| Type of player | Beginner, Exerciser |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Nox |
Description from manufacturer
DRONE is characterized by a comfortable, stable, and fun racket that is easy to play with. Some of the finest technologies on the market, such as the HR3 core and the grooved hitting surface, combined with the carbon fiber frame and 3k fiberglass, make this an excellent choice for those seeking an affordable racket.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.5(from 4 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
Man 36 year
Level: advanced
-
2026-01-30, 11:18
4
Man 61 year
Level: amateur
-
2023-04-07, 06:52
4
Man 61 year
Level: amateur
-
2023-03-10, 21:15
4
Man 61 year
Level: amateur
-
2023-03-10, 21:09














