JOMA - SLAM PRO POWER 2021
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Joma - Slam Pro Power 2021:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 170,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2021 |
| Weight | 350 - 370 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA pro |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Joma |
Description from manufacturer
This racket is aimed at players who play regularly and want to develop their game on the court. The diamond shape provides maximum energy in your shots.
Printout from www.racketguide.com
















