JHAYBER - VENENO 2022
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Jhayber - Veneno 2022:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 330,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 350 - 360 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | Dark EVA C2 |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Jhayber |
Description from manufacturer
This diamond-shaped racket is one of the favorite rackets for players seeking power in their game. The racket has a glossy finish and 3D rugged technology on both sides to achieve greater effect on the ball. The 12K carbon combined with the pure diamond shape offers greater speed and power in the hit. This racket has been manufactured with a Dark Eva C2 core and medium-high balance that provides maximum power. Its frame is made from 100% carbon, providing high resistance. The heart of the Veneno 12K racket is extra reinforced and allows for maintaining stability and reducing vibration on the hit. It is considered an extraordinary racket for expert players.
Printout from www.racketguide.com














