HEAD - COELLO PRO 2025
(38 Reviews)
Specifications
RACKET PROFILE FROM RACKET VALIDATOR
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 2.620,00 kr. Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 375 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber + graphene |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Soft |
| Surface layer - material | Carbon fiber + fiberglass |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | Power Foam |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Head |
| Information from Racket Validator | |
|
Racketguide's own measurements for easier and better comparisons of padel rackets!
Manufacturers often have their own definitions of balance point, hardness, etc., which makes it difficult to compare different padel rackets with each other. Therefore, at Racketguide, we conduct our own measurements of the rackets we receive from the manufacturers. We use an advanced machine that can measure everything from balance point to hardness.
|
|
| Length grip | 11,5 cm |
| Length of the racket blade | 25,5 cm |
| Total length | 45,5 cm |
| Width racket blade | 26,0 cm |
| Thickness of the racket blade | 3,7 cm |
| Racket surface type | Structured |
| Number of drilled holes | 62 st |
| Weight | High 378 g |
| Balance point measurement | 27,4 cm from the bottom |
| Balance point | Quite high 60 % |
| Firmness core | Quite hard |
| Maneuverability | Quite heavy |
| Flexibility | Medium |
| The measurement was performed | 2025-03-11 |
Description from manufacturer
Feel the power like ‘King Arturo’. Designed and developed in collaboration with world number one Arturo Coello, the COELLO PRO 2025 PADEL RACQUET has an exclusive, elegant design with personal touches such as his crown logo and signature. This exclusive version of the racquet is presented in special packaging and comes with a greeting card with a message from the world number one. The heaviest and most powerful racquet in the HEAD Padel 2025 collection is made for tournament and expert players who are looking for power and stability when moving forward to the net to attack. Part of the exclusive Arturo Coello collection, and based on the award-winning DELTA PRO, this diamond-shaped racquet supports attacking shots such as the smash, vibora, X3 and aggressive volleys, with the high balance ideal for overhead shots. State-of-the-art Auxetic 2.0 technology brings unparalleled touch, feel and an extra boost of power, while the upgraded and more reactive Power Foam is red, one of Coello’s favorite colors. The other features include Extreme Spin technology for more grip and spin and a carbon hybrid hitting surface that boosts power and touch. A carbon frame construction is more reactive for fast shots while the Power Stabilizer technology supports a fast swing and stability.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 38 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Olof", Man 37 year
Level: advanced (have paddle elbow)
Nice feeling, good ball contact. The only problem is that it feels like it's become too heavy to generate the speed needed in the smash strokes.
2026-02-24, 12:00
4
"Olof", Man 37 year
Level: advanced (have paddle elbow)
Nice feeling, good ball contact. The only problem is that it feels like it's become too heavy to generate the speed needed in the smash strokes.
2026-02-24, 11:54
5
"Gabriel", Man 39 year
Level: advanced
I find it to be a very versatile paddle both in attack and defense. But I'm looking for something that helps me more in defense without reducing my attacking power.
2025-11-16, 14:56
4
"Antonio", Man 31 year
Level: advanced
It's really good, I'm super comfortable with it, but this is the second one that has become deformed on the faces of the racket. The rubber sinks and are misformed.
2025-10-28, 23:52
5
"Francesco", Man 29 year
Level: advanced
Heavy, powerful racket. The weight helps you a lot from above. Not very agile due to the weight during close exchanges.
2025-11-13, 09:44
5
"Stefan", Man 54 year
Level: advanced
Good both offensively and defensively, perhaps a small sweet spot. Otherwise very satisfied, need to find a similar racket.
2026-02-05, 14:22














