FLO PADEL - PULSE ECHO 2026
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Flo Padel - Pulse Echo 2026:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 100,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2026 |
| Weight | 360 - 380 g |
| Form | Round |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | UKPA EVA Soft Foam |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Flo Padel |
Description from manufacturer
The Pulse: ECHO is designed for the player whose attack resonates across the court. Built with a high-end 12K Carbon Fiber outer layer, this racket delivers a firm, rigid feel for maximum power and precision on impact. The stiffness is balanced by the internal UKPA Soft EVA Foam core, which provides critical vibration dampening and a comfortable touch, ensuring a high-performance experience that remains forgiving. The powerful Diamond Shape is perfectly paired with a 50:50 Mid-Balance, making the ECHO a versatile weapon that rewards aggressive play while maintaining enough control to execute defensive finesse.
Printout from www.racketguide.com














