DROP SHOT - CONQUEROR ATTACK 2024
(4 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Drop Shot - Conqueror Attack 2024:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 3 920,00 kr Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2024 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 24K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | EVA Pro High Density |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Drop Shot |
Description from manufacturer
The Drop Shot Conqueror Attack 2024 padel racket, the choice of padel professionals, stands out for its exceptional control and precision. Designed in a teardrop format to keep the sweet spot at the top of the center, it offers exceptional play and constantly evolves in search of perfection. In its manufacturing, we have selected 24,000 filament carbon developed by T-Extreme with a rectangular format, providing greater mechanical action of bending and reaction for a faster response when hitting the ball. Textrem Cubicarbon 24K twill technology, a more flexible and resistant twill-type weave, provides power and guarantees resistance. The Eva Pro rubber inside provides a feeling of control, with high speed for superior power. The Smart Holes System technology distributes the holes in a curved and progressive way, improving the development of mechanical forces when hitting, providing spin to the ball and reducing vibrations. The 3D Face system on the faces, with a rhomboid-shaped 3D texture, maximizes the effect on precise hits. The Ergo Pro Nylon protector, adhered to the blade without drilling the frame, protects against low and wall hits. The heart of the blade has edges to reduce vibrations and the Power Beam Heart central beam provides rigidity, durability and resistance. The Twin Tubular System in the carbon frame guarantees homogeneity and greater rigidity. Its design, highlighted by the blue and red colors, follows the trends of the season, turning the Drop Shot Conqueror Attack padel racket into a technical and aesthetically impressive racket. Experience padel at the highest level with Drop Shot!
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 4 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Carlos Alberto", Man 44 year
Level: advanced
It is hard, and an attackick model
2025-10-25, 01:23
5
"Danrec", Man 38 year
Level: amateur (have paddle elbow)
my dream racket
2025-02-26, 11:03
5
Man 46 year
Level: advanced
-
2026-03-12, 15:19
3
Man 36 year
Level: amateur
-
2025-11-13, 23:52
















