DONNAY - CYBORG PRO 2022
(6 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Donnay - Cyborg Pro 2022:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | £170.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 365 - 375 g |
| Form | Round |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 18K Carbon fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA soft |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Donnay |
Description from manufacturer
Donnay Cyborg Pro is a round-shaped racket with medium balance that caters to players of all levels seeking a good control racket to optimize their performance on the court. The model's design brings to mind Björn Borg's classic final racket from Wimbledon 1980 - "Borg Pro". This model is available in two versions: Pitch Black and Iceman White.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.5(from 6 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Per-Arne", Man 64 year
Level: amateur
---
2024-08-14, 13:17
3
"Per-Arne Meloun", Man 64 year
Level: amateur
Good
2024-08-09, 18:04
3
Man 33 year
Level: amateur
-
2025-08-07, 13:43
2
Man 29 year
Level: elite
-
2023-04-09, 14:23
4
Man 52 year
Level: advanced
-
2023-04-05, 18:06
5
Man 42 year
Level: advanced
-
2022-11-27, 05:06
















