CABRA - PRO PREDATOR 2022
(24 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Cabra - Pro predator 2022:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 240,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 350 - 370 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | Multilayered Intellicore |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Cabra |
Description from manufacturer
For offensive players seeking great combination of feel, solid touch and power. With a teardrop carbon frame, high end multilayer core and 3K Carbon face, this racquet delivers an outstanding overall performance on court and the extra power when needed. Cabra Frost Grip in the surface helps you get the grip on the ball.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 24 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
2
"Pft", Man 53 year
Level: advanced
Broke too quickly but it might have been my fault.
2024-09-30, 22:18
3
"Jiri", Man 49 year
Level: amateur
Wilson
2024-03-26, 12:29
5
Man 47 year
Level: amateur
-
2026-01-28, 08:23
3
Man 49 year
Level: amateur
-
2024-03-10, 22:00
4
Man 49 year
Level: amateur
-
2024-03-10, 21:58
4
Man 36 year
Level: amateur
-
2024-03-09, 15:47














