BULLPADEL - NEURON BRUSSELS 2025
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Bullpadel - Neuron Brussels 2025:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 350,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 355 - 375 g |
| Form | Hybrid |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K Carbon Xtend |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | MultiEVA |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Bullpadel |
Description from manufacturer
You wanted dominance, we give you Control. Take total command on the court with our Neuron racket! Designed for players who seek precision and domination, this racket is your ultimate ally. Alongside its elegant design, every shot will become a spectacle of precision. Discover Fede’s secret and take your game to every corner of the court with the latest technologies from the Bullpadel-LAB!
Printout from www.racketguide.com

















