BLACK CROWN - PITON AIR 2020
(1 review)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Black Crown - Piton Air 2020:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | kr 1 190,00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2020 |
| Weight | 350 - 370 g |
| Form | Round |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber 80% |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Soft |
| Surface layer - material | Fiberglass + 3K Carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA |
| Type of player | Beginner |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Black Crown |
Description from manufacturer
The Piton Air racket has a round shape and incorporates AVAIR technology, which is an anti-vibration system built into the racket's handle. AVAIR technology absorbs the vibrations generated after each hit, improving the player's reaction times and preventing the onset of fatigue and injuries in the arm, forearm, or elbow. It is especially recommended for players who have been suffering from pain for a long time without finding a solution. It is a model made with medium hardness EVA rubber, covered with 2 layers of fiberglass and a 3K layer of carbon fiber. Double tubular frame with 80% carbon, which implies greater resistance to impacts. The Piton Air model has a well-distributed sweet spot across the entire surface of the racket, allowing you to achieve great speed on the ball without losing control of your hits.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
1.0(from 1 review)
Some reviews may have been translated into your chosen language
1
"Salvatore", Man 51 year
Level: amateur
Aaa
2026-03-28, 19:06















