BLACK CROWN - ICONIC CROWN 2026
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Black Crown - Iconic Crown 2026:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 1.800,00 kr. Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2026 |
| Weight | 360 - 370 g |
| Form | Hybrid |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | Black EVA Soft |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Black Crown |
Description from manufacturer
The Black Crown Iconic Crown is the most versatile racket of the mid-high range. Designed for advanced or intermediate players who want a total balance between power and control (50/50), this is the racket that adapts to any game situation. The 3K carbon face, Soft EVA Black core, and hybrid shape ensure balanced maneuverability and power. The Tri-Point Balance system improves weight distribution, achieving a very stable and easy-to-handle model. With the sandy textured Sandspin finish, you can naturally generate spins, while the Aero Carbon frame adds resistance. Its very wide sweet spot makes every hit secure, even in difficult situations. Weighing 350-370 g, the Iconic Crown is the ideal racket for those seeking versatility and performance in all stages of the game. Black Crown Iconic Crown: total balance. A versatile 50/50 racket that offers power, control, and a large sweet spot for all types of hits.
Printout from www.racketguide.com














