BABOLAT - TECHNICAL VIPER 3.0 2026
(4 Reviews)
Compare prices
Click on a store to continue
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | £340.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2026 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | X-EVA, multilayered densities |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Babolat |
Description from manufacturer
With Viper 3.0 from Technical, you can elevate your offensive game to the next level. This padel racket is designed for players who strive for maximum power and accuracy in every shot, aiming to confidently determine points. The advanced Carbon Power Layer technology is integrated into the racket's core and consists of a durable carbon fiber reinforcement that enables shots with explosive energy. It results in a racket that makes it easier than ever to hit powerful and precise smashes, allowing for impressive smashes out of the cage. Viper 3.0 is optimal for players who want to dominate at the net and have the ability to dictate the pace of the match. The racket's design is specifically adapted for an aggressive game where both tempo and finish are crucial. The power transfer allows you to make decisive shots with confidence and precision at the net. The hallmarks of the Technical series are perfectly complemented by the advanced Carbon Power Layer technology. Together with Babolat's Vibrasorb 2 system, unwanted vibrations are effectively reduced, providing a comfortable hitting feel and relieving arms and wrists. This enables intense play without compromising on comfort. Discover one of the most explosive padel rackets on the market.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.0(from 4 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
"Giuliano", Man 62 year
Level: advanced
Heavy and unresponsive
2026-02-14, 18:31
4
"Ahmed", Man 24 year
Level: advanced
Need more stronger
2026-05-09, 23:45
2
"Riccardo", Man 55 year
Level: advanced
.
2026-05-07, 23:27
4
Man 21 year
Level: advanced
-
2026-05-09, 00:19
















