ROYAL PADEL - R CONTROL 2025
(3 Omdömen)
Jämför priser
Ingen butik i din region säljer det här padelracket.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det finns racketar med liknande egenskaper!
Här är några padelracketar med väldigt liknande egenskaper som Royal Padel - R Control 2025:Specifikationer
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | $420.00 Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2025 |
| Vikt | 360 - 375 g |
| Form | Diamant - Oversized |
| Balanspunkt | Hög |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | 3K Kolfiber |
| Ytskikt - typ | Ruggad |
| Ytskikt - fasthet | Medel |
| Ytskikt - material | GlassComp Control - glasfiberkomposit |
| Kärna - fasthet | Medel |
| Kärna - material | EVA Mid HARD |
| Speltyp | Tävling |
| Målgrupp | Vuxen |
| Verifierad | Information verifierad av Royal Padel |
Beskrivning från tillverkare
Vi presenterar en av de stora nyheterna i Royal Padel-kollektionen 2025. Den nya modellen R Control 2025 har utvecklats för att vara MÅNGSIDIG i sin renaste form. Den har ett snabbt återhämtningsskum EVA MID HARD kombinerat med Royals nya innovation, GlassComp Control. Detta material är mer hållbart och framför allt mer flexibelt än sina föregångare, vilket ger EXTRA komfort och en exceptionell kontroll i racketen. Vi kompletterar sammansättningen av R Control 2025 genom att förstärka dess ram och kärna med 3K kol och en sträv yta för att hjälpa dig att ge mer spin på dina slag. Den stora förändringen finns i dess form, vi har designat den nya Diamant-Oversize ramen för att öka racketens sweetspot och ge R Control 2025 en otrolig mångsidighet och enkelhet i spelet. Ytbehandlad i relief för att underlätta effekter och förbättra träffpunkten. Så om du letar efter ett bekvämt racket som presterar bra både i försvar och anfall, är R Control 2025 ditt idealiska racket! För den här säsongen tillverkar vi detta racket i en viktintervall mellan 360 och 380 gram. Kom ihåg att på Royal Padel väger vi alla våra racketar en och en så att du kan välja den mest lämpliga vikten för dig.
Utskrift från www.racketguide.com
Omdömen
3.5(från 3 Omdömen)
Vissa omdömen kan ha översatts till ditt valda språk
4
"Alain", Man 37 år
Nivå: avancerad (har padelarmbåge)
Jag gillar touchen, det är bra för min armbåge men jag skulle vilja att ytan var sandig och grov för effekterna.
2025-11-17, 14:41
3
Man 18 år
Nivå: elit
medelgrepp, men det saknar kraft, när det gäller viktfördelningen är det utmärkt
2025-11-13, 00:55
4
Man 22 år
Nivå: motionär
-
2025-11-16, 02:00
















