ADIDAS - METALBONE HRD 3.3 2024
(46 Omdömen)
Jämför priser
Ingen butik i din region säljer det här padelracket.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det finns butiker i andra regioner som säljer det här racket:
Det finns racketar med liknande egenskaper!
Här är några padelracketar med väldigt liknande egenskaper som Adidas - Metalbone HRD 3.3 2024:Specifikationer
RACKETPROFIL FRÅN RACKET VALIDATOR
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | £340.00 Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2024 |
| Vikt | 345 - 360 g |
| Form | Diamant - Oversized |
| Balanspunkt | Hög |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Kolfiber |
| Ytskikt - typ | Mönstrad |
| Ytskikt - fasthet | Hårt |
| Ytskikt - material | Aluminiserad kolfiber |
| Kärna - fasthet | Hård |
| Kärna - material | Eva High Memory |
| Speltyp | Tävling |
| Målgrupp | Vuxen |
| Verifierad | Information verifierad av Adidas |
| Information från Racket Validator | |
|
Racketguides egna mätningar för enklare och bättre jämförelser av padelracketar!
Ofta har tillverkarna egna definitioner av balanspunkt, hårdhet etc. vilket gör det svårt att jämföra olika padelracketar med varandra. Därför gör vi på Racketguide egna mätningar av racketar vi erhåller från tillverkarna. Vi använder en avancerad maskin som kan mäta allt från balanspunkt till hårdhet.
|
|
| Längd grepp | 11,0 cm |
| Längd racketblad | 25,0 cm |
| Längd totalt | 45,6 cm |
| Bredd racketblad | 26,1 cm |
| Tjocklek racketblad | 3,8 cm |
| Racketytskikt typ | Mönstrad |
| Antal borrade hål | 53 st |
| Vikt | Låg 348 g |
| Balanspunkt mått | 25,5 cm från botten |
| Balanspunkt | Medel 56 % |
| Fasthet kärna | Ganska hård |
| Manövrerbarhet | Medel |
| Flexibilitet | Medel |
| Mätningen utfördes | 2024-03-04 |
Beskrivning från tillverkare
METALBONE HRD+ är designad för vinnande händer, de som avgör resultatet av poäng. Ale Galáns racket innehåller Weight & Balance System-teknologin, som gör att du kan justera vikter och balans för att anpassa den till mer kontrollförhållanden eller förstärka dess attackerande spelegenskaper. Den åttkantiga strukturen som ligger i ramen, tillsammans med materialen som utgör racketen, EVA High Memory-gummit och Carbon Aluminized 2 till 1-fibern, ger den stor styvhet. Grovheten i Spin Blade-Decal på racketens yta ger de bästa effekterna. Å andra sidan förstärker Diamond Oversize-formen dess status som ett attackerande racket.
Utskrift från www.racketguide.com
Omdömen
4.0(från 46 Omdömen)
Vissa omdömen kan ha översatts till ditt valda språk
2
"max", Man 30 år
Nivå: motionär
Min racket genererar mycket kraft, vilket verkligen hjälper när jag är på offensiven. Däremot känns den ganska framtung, och jag har svårt med kontrollen på grund av det. Framför allt har jag svårt att returnera servar och att försvara effektivt, särskilt när jag står bakom baslinjen. Även om det är lätt för mig att spela aggressivt med denna racket, är att returnera bollen konsekvent, särskilt under press, min största utmaning.
2026-04-24, 17:42
3
"Joshua", Man 27 år
Nivå: motionär
Jag gillade det mycket, det är svårt att flytta den på grund av den höga balansen, handtaget är kort och kan vara besvärande, men resten kände jag mig nöjd med, om den hade ett längre handtag som 2025-versionen skulle det vara mycket bättre. Kanske skulle standardversionen ge mer kraft och vara bekvämare för en nybörjare.
2025-11-16, 20:39
4
"Miguel", Man 63 år
Nivå: avancerad
Det låter mig försvara bättre och ta bollar som är väldigt låga på ett spänt sätt. Det tog mig lite tid att anpassa mig i början, men nu känner jag mig väldigt bekväm med den.
2025-11-15, 01:56
4
"NGG", Man 33 år
Nivå: avancerad (har padelarmbåge)
Bra kraft, enorm kontroll, bra bollträff - men jag fick en axelskada och det kan bero på detta racket. Och min teknik förstås.
2026-01-16, 09:47
4
"Adrián", Man 33 år
Nivå: motionär
Lätt och bekväm, utan att vara hård, erbjuder kraft i luftspelet. Något kort skaft.
2025-11-30, 12:51
4
"Adrián", Man 33 år
Nivå: motionär
Lätt och bekväm, utan att vara hård, erbjuder kraft i luftspelet. Något kort skaft.
2025-11-26, 16:32





















