OXDOG - ULTIMATE PRO 2025
(19 Omdömen)
Jämför priser
Ingen butik i din region säljer det här padelracket.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det finns butiker i andra regioner som säljer det här racket:
Det finns racketar med liknande egenskaper!
Här är några padelracketar med väldigt liknande egenskaper som Oxdog - Ultimate Pro 2025:Specifikationer
RACKETPROFIL FRÅN RACKET VALIDATOR
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | 340,00 € Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2025 |
| Vikt | 365 g |
| Form | Diamant |
| Balanspunkt | Hög |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Kolfiber |
| Ytskikt - typ | Slät |
| Ytskikt - fasthet | Hårt |
| Ytskikt - material | HES Kolfiber |
| Kärna - fasthet | Medel |
| Kärna - material | Foam |
| Speltyp | Motionär, Tävling |
| Målgrupp | Vuxen |
| Verifierad | Information verifierad av Oxdog |
| Information från Racket Validator | |
|
Racketguides egna mätningar för enklare och bättre jämförelser av padelracketar!
Ofta har tillverkarna egna definitioner av balanspunkt, hårdhet etc. vilket gör det svårt att jämföra olika padelracketar med varandra. Därför gör vi på Racketguide egna mätningar av racketar vi erhåller från tillverkarna. Vi använder en avancerad maskin som kan mäta allt från balanspunkt till hårdhet.
|
|
| Längd grepp | 12,0 cm |
| Längd racketblad | 25,2 cm |
| Längd totalt | 45,5 cm |
| Bredd racketblad | 26,1 cm |
| Tjocklek racketblad | 3,8 cm |
| Racketytskikt typ | Slät |
| Antal borrade hål | 66 st |
| Vikt | Hög 380 g |
| Balanspunkt mått | 26,2 cm från botten |
| Balanspunkt | Medel 58 % |
| Fasthet kärna | Ganska hård |
| Manövrerbarhet | Medel |
| Flexibilitet | Medel |
| Mätningen utfördes | 2025-10-07 |
Beskrivning från tillverkare
Ett mångsidigt diamantformat racket, medelhårt och med hög balans. Dessa egenskaper kompletteras av en design- och färgkombination som fångar alla blickar på banan. DSH – Double Size Holes: Ett perforeringssystem utformat för att förbättra spelbarheten utanför sötpunkten. PowerRibs: Skåror på ramen utformade för att minska vibrationer och ge bättre balans. HES-Carbon: Märkets kännetecknande kolfiber. Mycket reaktiv, styv och kapabel att omvandla all energi som genereras av spelaren till kraft. Dessutom förlänger det rackets livslängd. Vibradamp: Fyra silikoninlägg under greppet som minskar vibrationer, skyddar spelarens hälsa, förbättrar greppet och fungerar som en perfekt komplettering till vårt dubbelskiktsgrepp i våra ständiga försök att minimera vibrationer. RBS – Racket Balance System: En vikt på 8 gram i toppen som enkelt kan tas bort med en enkel skruv. Dess mål är att låta spelaren justera balans och vikt på racket.
Utskrift från www.racketguide.com
Omdömen
3.5(från 19 Omdömen)
Vissa omdömen kan ha översatts till ditt valda språk
5
Man 31 år
Nivå: avancerad
Den passar perfekt till mitt spel, ganska lätthanterlig vid baslinjen och riktigt kraftfull i attack tack vare den höga balansen och vikten i huvudet.
2025-11-20, 13:29
5
"Charlélie Jacques", Man 32 år
Nivå: elit
Paddeln är mycket fin
Men den är lite svår att hantera i försvar. Jag har tagit bort proppen på 8 gram och paddeln är väldigt framtung.
Men den är lite svår att hantera i försvar. Jag har tagit bort proppen på 8 gram och paddeln är väldigt framtung.
2025-11-12, 23:08
4
"Mattia", Man 28 år
Nivå: motionär
Allround-racket, lite tungt och jämnt plan som inte gör mig galen, annars mycket lätthanterligt.
2025-11-12, 21:08
4
"Charlelie", Man 32 år
Nivå: avancerad
Spaden är mycket fin men den är inte så hanterbar. Känslan är bra men den studsar för mycket för mig.
2025-12-08, 23:44
4
"Charlelie", Man 32 år
Nivå: elit
Handtaget på spaden är mycket fint
Men jag vill ha lite mer mångsidighet
Men jag vill ha lite mer mångsidighet
2025-11-16, 14:51
4
Man 47 år
Nivå: motionär
Använd den bara en gång, det är en mycket stor uppgradering från air vertuo 2025.
2025-07-06, 17:56















