TENAX PADEL - GLADIATOR 2024
(1 review)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Tenax Padel - Gladiator 2024:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | $290.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2024 |
| Weight | 355 - 375 g |
| Form | Hybrid |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K carbon fiber |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | EVA Hard |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Tenax Padel |
Description from manufacturer
Gladiator is a complete racket, suitable for both right and left-handed players, designed for those who want to be able to do well in every phase of the game, but with the awareness that matches are often won by making fewer mistakes than your opponents. The rubber is an EVA-hard, which guarantees a good push, but thanks to the shape and the medium-low balance it is never tiring, even after many hours of play. The plate is in 12k carbon which helps to give a good elasticity and a great resistance over time. It has a handle thin enough to be suitable even for players with a small hand. Personalize this racket with your signature, making it unique and exclusive!
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 1 review)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
Man 21 year
Level: amateur
Light and comfortable, it doesn't tire the arm, good lobs but vibrates a little.
2025-11-27, 20:00
















