STIGA - AXE 4 CYBERSHAPE 2026
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Stiga - Axe 4 Cybershape 2026:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | $380.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2026 |
| Weight | 350 - 370 g |
| Form | Hybrid |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | 360 Carbon Frame |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 15K carbon fiber |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | Performance foam |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Stiga |
Description from manufacturer
At last – AXE is available in the Cybershape design! All the advantages of the Cybershape design blended with the power in AXE rackets make the AXE 4 Cybershape a superb weapon on the court. An extremely hard padel racket for those seeking maximal energy in every shot. There’s no question – this is our most advanced AXE model yet. The power-packed AXE 4 Cybershape has been developed for high-level players who want a little more from their racket. Whether you’re chasing titles or want to develop you game with the latest in racket technology, the AXE 4 Cybershape takes the innovations from its predecessor, the AXE 3, to a whole new level. You’ll feel the difference. The EVA-foam core is harder and has a higher density to deliver a stiffer feel in play. The exclusive, woven 15K carbon fibre (20x40) also contributes to exceptional stiffness and response. The Cybershape design features a slightly higher balance than the AXE 4 Hybrid and creates natural acceleration in powerful shots. This unique shape also offers a larger, optimized hitting surface and fully 20 % larger sweet spot than in round rackets. Thanks to the proven TeXtreme® technology, the frame is light yet stable, with reduced vibration – perfect for intensive matches at the competitive level.
Printout from www.racketguide.com

















