SIUX - SPARTAN REVOLUTION 2 2023
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Siux - Spartan Revolution 2 2023:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | $350.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2023 |
| Weight | 355 - 375 g |
| Form | Hybrid |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber + Fiberglass |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Siux |
Description from manufacturer
SIUX SPARTAN REVOLUTION 2
Printout from www.racketguide.com















