SIUX - DIABLO PRO ROYAL BLUE 2026
(3 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Siux - Diablo Pro Royal Blue 2026:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 3 920,00 kr Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2026 |
| Weight | 355 - 375 g |
| Form | Hybrid |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 18K carbon fiber textreme |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Siux |
Description from manufacturer
La SIUX DIABLO PRO 2026 ROYAL BLUE es una pala diseñada para jugadores avanzados y profesionales, con forma de lágrima que ofrece un equilibrio polivalente. Cuenta con núcleo de goma EVA de dureza 7/10 y una estructura de carbono 18K Textreme combinada con 3K para garantizar durabilidad y potencia controlada. Su peso medio (355-375 g) y el acabado satinado con textura 3D proporcionan precisión y tacto óptimos para un juego completo y versátil.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.5(from 3 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Piergiorgio", Man 55 year
Level: advanced (have paddle elbow)
Nice control
2026-02-15, 10:20
4
Man 25 year
Level: amateur
Z
2026-04-26, 07:19
5
Man 36 year
Level: advanced
-
2026-04-01, 00:07





















