NOX - ML10 PRO CUP LUXURY BY MIGUEL LAMPERTI 2022
(77 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Nox - ML10 Pro Cup Luxury by Miguel Lamperti 2022:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | £260.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Round |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Soft |
| Surface layer - material | 3K metallized fiberglass |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | HR3 |
| Type of player | Beginner, Exerciser |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Nox |
Description from manufacturer
The ML10 PRO CUP LUXURY is here, a tribute to one of the most iconic rackets in padel history, the ML10 PRO CUP by Miguel Lamperti. With the same materials as the ML10 Pro Cup, and in a round format as well, the ML10 PRO CUP LUXURY has the AVS lateral anti-vibration system built in and faces with a rough finish to facilitate shots with spin. All this on a new Luxury mould that has been completely revamped. Also, the ML10 PRO CUP LUXURY includes the new Smartstrap® replaceable safety strap system. It improves the hygiene and safety of your racket by easily replacing the strap without losing the guarantee as it isn´t necessary to tamper with the bottom cap.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 77 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
5
"Gorka", Man 48 year
Level: amateur (have paddle elbow)
I would like a shovel that at a high level on the net does not have so much bounce.
2025-11-16, 23:07
4
"marko liljegren", Man 36 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Very easy to control but would like to get a little more power.
2023-11-09, 13:00
3
"Mikael", Man 51 year
Level: advanced (have paddle elbow)
Uncertain with drop shots, feels soft and variable upon ball contact.
2023-11-09, 08:02
4
"Sergio", Man 33 year
Level: advanced
Good control, lacks some power, maybe too soft.
2025-11-02, 10:22
5
"Gorka", Man 48 year
Level: amateur (have paddle elbow)
I want the volleys at the net not to have so much bounce
2025-11-16, 23:11
5
"Dani", Man 43 year
Level: advanced
It's pure control, but it allows you to attack without problems.
2026-01-14, 20:53














