WILSON - ENDURE LS V1 2026
(1 review)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Wilson - Endure LS V1 2026:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | $260.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2026 |
| Weight | 355 g |
| Form | Round |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Comfort Flex Face |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Soft |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | Control Foam - dual density |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Wilson |
Description from manufacturer
Defensive padel players demand a blend of control, precision and maneuverability to outlast opponents on court. Made with intermediate players in mind, Wilson's Endure LS V1 is a lightweight racket that helps you develop a strong defensive game. This round-shaped racket gives you a wide sweet spot for better consistency, with dense foam that enhances connection to the ball. Comfort Flex and Exacttouch help with spin and directional control.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.0(from 1 review)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
Man 41 year
Level: advanced (have paddle elbow)
-
2026-04-08, 22:52























