NOX - LA10 FUTURE BY LEO AUGSBURGER 2024
(1 review)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Nox - LA10 Future by Leo Augsburger 2024:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | kr 2 840,00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2024 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 12K Aluminized Carbon Fiber |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | HR3 |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Nox |
Description from manufacturer
This is the model that young shooting star Leo Augsburger, ranked 27, uses on tour in 2024. If anything defines Leo Augsburger's style of play, it is aggressiveness. Leo never hesitates, he goes all in, and if the ball flies an inch higher than it should, you're out. If you identify with this direct, fast, aggressive and powerful playing style, you will find that the LA10 Future is the perfect padel racket for you. The model has a high balance and is of course in diamond shape to generate maximum power. It comes equipped with the very popular HR3 core from Nox, and the surface is made of 12K aluminized carbon fiber. The fact that the hitting surface is aluminized means that it feels slightly less stiff than a hitting surface with 12K Carbon Fiber, and that it is to a greater extent less sensitive to temperature changes. The LA10 Future also has the lateral anti-vibration system AVS and a clearly structured hitting surface to give you extra grip on the ball when you need it. All this is framed by a spectacular design that combines visible carbon fiber with silver and red details. The series Future's Offensiva padel racket.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 1 review)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
Man 47 year
Level: amateur
-
2025-11-12, 21:00
















