BABOLAT - VIPER JUAN LEBRON 3.0 GREEN 2026
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Babolat - Viper Juan Lebron 3.0 Green 2026:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 3.070,00 kr. Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2026 |
| Weight | 360 - 380 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | EVA Hard |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Babolat |
Description from manufacturer
Play like Juan Lebrón... Used by our top player (number 1 in 2019, 2020, 2021, and 2022) in the professional circuit. The VIPER JUAN LEBRÓN 3.0 racquet is characterized by its EXPLOSIVE POWER and high REACTIVITY, thanks to its 3K carbon material, diamond shape, and the new Dynamic Stability System, a feature in the heart of the racquet that increases power by providing rigidity to the frame and thus enhancing its stability at the moment of the hit. Ideal for high-competition players with an offensive playing style. Professional players on the Babolat team may play with a customized model or different equipment than presented.
Printout from www.racketguide.com



















