HEAD - EXTREME PRO 2023
(42 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Head - Extreme Pro 2023:Specifications
RACKET PROFILE FROM RACKET VALIDATOR
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 280,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2023 |
| Weight | 370 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | Carbon fiber hybrid |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | Power Foam |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Head |
| Information from Racket Validator | |
|
Racketguide's own measurements for easier and better comparisons of padel rackets!
Manufacturers often have their own definitions of balance point, hardness, etc., which makes it difficult to compare different padel rackets with each other. Therefore, at Racketguide, we conduct our own measurements of the rackets we receive from the manufacturers. We use an advanced machine that can measure everything from balance point to hardness.
|
|
| Length grip | 12,0 cm |
| Length of the racket blade | 25,9 cm |
| Total length | 45,6 cm |
| Width racket blade | 26,0 cm |
| Thickness of the racket blade | 3,8 cm |
| Racket surface type | Structured |
| Number of drilled holes | 65 st |
| Weight | Medium 370 g |
| Balance point measurement | 27,7 cm from the bottom |
| Balance point | High 61 % |
| Firmness core | Quite hard |
| Maneuverability | Quite heavy |
| Flexibility | Quite high |
| The measurement was performed | 2023-11-29 |
Description from manufacturer
Extreme power is combined with outstanding touch and feel with the EXTREME PRO PADEL RACQUET. Designed for advanced and professional players, this diamond-shaped racquet is made with a new mold and has new Soft Butt Cap technology, which offers a softer playing feel and dampens vibrations. Innovative Auxetic technology supplies additional power and sensational impact feel while the hybrid woven hitting surface enhances power and touch. Take your game to the limit with a racquet that also comes with Extreme Spin technology and is finished with an exclusive, colorful and vibrant design.
• Extreme power for advanced and professional players
• New, diamond-shaped mold
• New Soft Butt Cap technology
• Auxetic technology for extra power and sensational feel
• Hybrid woven material in the hitting surface for extra power
• Extreme Spin technology
• Exclusive, colorful design
• Extreme power for advanced and professional players
• New, diamond-shaped mold
• New Soft Butt Cap technology
• Auxetic technology for extra power and sensational feel
• Hybrid woven material in the hitting surface for extra power
• Extreme Spin technology
• Exclusive, colorful design
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 42 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"José Barros", Man 28 year
Level: advanced
I have always liked round or tear-shaped rackets; I felt they were more forgiving, and when the hit wasn't the best, the ball would still go out.
I thought I needed more power and started playing with the Head. At first, I didn't like it, it was heavy, but over time I found it to be agile, it allows the balls to be hit with force, the smash is good, the hits in general are good, and I have evolved with it.
But sometimes I still hit volleys where the racket shakes and the ball dies. Sometimes at the end of the match, I find it heavy and feel that I don't hit the sweet spot many times, even though the hits are quite solid.
I thought I needed more power and started playing with the Head. At first, I didn't like it, it was heavy, but over time I found it to be agile, it allows the balls to be hit with force, the smash is good, the hits in general are good, and I have evolved with it.
But sometimes I still hit volleys where the racket shakes and the ball dies. Sometimes at the end of the match, I find it heavy and feel that I don't hit the sweet spot many times, even though the hits are quite solid.
2025-11-12, 23:03
4
"Giampietro", Man 47 year
Level: advanced
I immediately found a great feeling, it gives you peace of mind in all phases of the game, especially in defense and at the net. However, for powerful smashes, it's quite difficult to swing it over the head, perhaps due to the weight or the balance, with the alpha male series everything except the smash comes easy.
2025-11-13, 23:15
4
"Leandro", Man 31 year
Level: advanced
Despite having a diamond shape, it has a good ball exit from the baseline, feels very comfortable in the smash, wide sweet spot.
2025-11-12, 19:16
4
"Fran", Man 26 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Offensive paddle, perfect for aerial shots, although somewhat head-heavy and exacerbates elbow problems.
2025-11-12, 23:20
5
"Jouni", Man 42 year
Level: amateur
The racket provides good power production and has really good control.
2023-12-20, 19:16
2
"Grigoris", Man 31 year
Level: advanced (have paddle elbow)
i like the racket but it seems that i get some wrist issues
2025-04-23, 09:37





















