LOK - CARB ON HYPE GEN 2 2026
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to LOK - Carb On Hype Gen 2 2026:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | kr 2 690,00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2026 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 6K carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | Memory EVA |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by LOK |
Description from manufacturer
The Carb-On Hype 2 elevates your game with a bold design and impressive performance. Its asymmetrical core maintains perfect balance so you feel in control even when you unleash your full power. C6 carbon and memory EVA rubber enhance every impact, returning energy for more powerful and faster shots. The Gradual Face and Vibration Groove system reduce vibrations for clean contact, while the 3D Spin Lines give you that extra spin that makes the difference on every point. With strategic carbon reinforcements, a Dynamic Holes System that optimizes power, and comfort details like the Comfy Wristband, this racket is made for those who want power, control, and a groundbreaking style on the court. The Carb-On Hype 2 is pure LOK energy, created for players who play hard and live hard.
Printout from www.racketguide.com




















