CARTRI - TAMARIT 2021
(1 review)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Cartri - Tamarit 2021:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | $450.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2021 |
| Weight | 355 - 375 g |
| Form | Round |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | 6K carbon fiber + Kevlar |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 24K aluminized carbon fiber + 3K carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA soft white 4 |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Cartri |
Description from manufacturer
Cartri’s top racket in the Triumph collection, developed for players who want it all. This is a unique model with materials of the highest quality. The drilled holes are designed to provide maximum speed in shots and minimal vibration in the racket.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
2.0(from 1 review)
Some reviews may have been translated into your chosen language
2
Man 35 year
Level: amateur (have paddle elbow)
-
2023-09-24, 12:38














