BLACK CROWN - HURRICANE PRO 3.0 2025
(1 review)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Black Crown - Hurricane PRO 3.0 2025:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | £230.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 355 - 370 g |
| Form | Round |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | SC White EVA |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Black Crown |
Description from manufacturer
The Black Crown Hurricane Pro 3.0 padel racket, the choice of professional player Marta Marrero, stands out for its exceptional design and performance. With an extended grip ideal for executing the backhand with both hands, this power racket is made with 12k carbon on its faces, ensuring precise and powerful hits. Specifically designed for advanced players, the Black Crown Hurricane Pro 3.0 is a padel racket that adapts to a demanding and progressive playing style. With this racket, you will feel control and power in every shot, taking your game to the next level.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 1 review)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Abel", Man 47 year
Level: amateur (have paddle elbow)
P
2025-11-04, 09:47

















