CARTRI - SHIELD ALPHA 2022
(7 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Cartri - Shield Alpha 2022:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 2.810,00 kr. Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 355 - 375 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | 6K carbon fiber + Kevlar |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | Black EVA Soft |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Cartri |
Description from manufacturer
Cartris's absolute best-seller in 2021 was Shield. This year's edition is a modification of last year's model, where the top features are even more sharpened. The specially made rubber surface has been redesigned to provide additional control to your baseline play. With the new aerodynamic holes, you get even less air resistance and increased speed in your smashes. A racket that places your shots exactly where you want, regardless of the stroke.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.5(from 7 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Björn", Man 34 year
Level: amateur
---
2024-06-15, 09:55
4
"Björn", Man 35 year
Level: amateur
d
2025-05-06, 17:41
3
Woman 50 year
Level: amateur (have paddle elbow)
-
2023-11-29, 06:54
4
Man 35 year
Level: advanced
-
2023-11-18, 20:56
5
Man 32 year
Level: advanced
-
2022-11-08, 13:36
5
Man 32 year
Level: amateur
-
2022-11-02, 13:02














