ENEBE - RSX 7.1 CARBON V.2 2025
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Enebe - Rsx 7.1 Carbon V.2 2025:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | $230.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 355 - 370 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA HR3 |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Enebe |
Description from manufacturer
The Enebe RSX 7.1 Carbon V.2 2025 padel racket is the updated version of a classic model that was successful in 2015, now with a modern design in white, black, and red tones. Ideal for advanced players looking for a mix of control and power, it adapts to both defensive plays and powerful shots near the net. Its construction with a White EVA HR3 core and 3K carbon faces offers durability, response, and precision in every hit. With a medium-high balance and teardrop shape, it provides versatile playability that allows you to dominate each point confidently. Designed for demanding players, the Enebe RSX 7.1 Carbon V.2 guarantees superior performance in all phases of the game.
Printout from www.racketguide.com


















