BLACK CROWN - PITON 10 2022
(41 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Black Crown - Piton 10 2022:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | $310.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 355 - 370 g |
| Form | Round |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K carbon fiber + fiberglass |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | white eva soft |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Black Crown |
Description from manufacturer
Piton is a very popular model from Black Crown, and now it comes in a tenth version. The model has a lovely balance of control and power and is aimed at players from medium-high to very high level, providing a harder hit on the ball compared to previous year's models.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 41 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Elio", Man 47 year
Level: advanced
I love the feel and control it has, but I would ask for a little more power.
2026-03-17, 11:07
4
"Marc", Man 33 year
Level: advanced (have paddle elbow)
A versatile racket with a lot of control but not much power.
2025-11-13, 22:49
3
"Noam", Man 43 year
Level: amateur
Good control, it feels very light but lacks punch.
2026-02-10, 14:54
4
Man 33 year
Level: amateur
Control
2024-01-18, 21:21
4
"Mats Lindgren", Man 69 year
Level: amateur
ok racket
2023-11-15, 08:49
5
"Christofer", Man 32 year
Level: advanced
Good
2023-11-12, 19:59
















