SIUX - DIABLO LUXURY 1K 2021
(9 Omdömen)
Jämför priser
Ingen butik i din region säljer det här padelracket.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det finns racketar med liknande egenskaper!
Här är några padelracketar med väldigt liknande egenskaper som Siux - Diablo Luxury 1K 2021:Specifikationer
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | 2 900,00 kr Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2021 |
| Vikt | 355 - 375 g |
| Form | Dropp |
| Balanspunkt | Medel |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Kolfiber |
| Ytskikt - typ | Slät |
| Ytskikt - fasthet | Medel |
| Ytskikt - material | 1K carbon fiber textreme |
| Kärna - fasthet | Medel |
| Kärna - material | EVA soft, multilayered |
| Speltyp | Motionär, Tävling |
| Målgrupp | Vuxen |
| Verifierad | Information verifierad av Siux |
Beskrivning från tillverkare
Siux Diablo Luxury 1K är ett styvare och stabilare racket än dess föregångare tack vara kolfibret 1K Xtreme Carbon i slagytan. Ramen är av dubbel kolfiber och kärnan av laminerad Eva Soft ger dig en bekväm träff och vibrationsdämpande effekt. Det är ett välbalanserat droppformat racket med medelbalans vilket ger dig såväl kraft som kontroll i slagen. Med en glansig och vacker design är detta en modell för såväl motionärer som tävlingsspelare.
Utskrift från www.racketguide.com
Omdömen
3.5(från 9 Omdömen)
Vissa omdömen kan ha översatts till ditt valda språk
3
Man 71 år
Nivå: motionär
Måste sätta väldigt mycket tryck för att få fart på bollen. 100%ig känsla saknas. Måste träffa exakt rätt i racket för känsla och tryck
2026-02-11, 21:13
4
"Gustavo", Man 50 år
Nivå: avancerad
Bra i försvar och saknas lite i anfall.
2025-11-12, 23:55
4
"Paul", Man 44 år
Nivå: avancerad
Bra racket allurond bra fart
2024-03-31, 05:28
4
Man 25 år
Nivå: motionär
-
2025-11-09, 21:20
5
"Paul", Man 44 år
Nivå: motionär
-
2024-01-19, 12:56
3
Kvinna 49 år
Nivå: avancerad (har padelarmbåge)
-
2023-11-26, 12:54















