OXDOG - ULTIMATE PRO PLUS 2025
(6 Omdömen)
Specifikationer
RACKETPROFIL FRÅN RACKET VALIDATOR
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | 330,00 € Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2025 |
| Vikt | 370 g |
| Form | Diamant |
| Balanspunkt | Hög |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Kolfiber |
| Ytskikt - typ | Ruggad |
| Ytskikt - fasthet | Hårt |
| Ytskikt - material | HES Kolfiber |
| Kärna - fasthet | Hård |
| Kärna - material | Foam |
| Speltyp | Tävling |
| Målgrupp | Vuxen |
| Verifierad | Information verifierad av Oxdog |
| Information från Racket Validator | |
|
Racketguides egna mätningar för enklare och bättre jämförelser av padelracketar!
Ofta har tillverkarna egna definitioner av balanspunkt, hårdhet etc. vilket gör det svårt att jämföra olika padelracketar med varandra. Därför gör vi på Racketguide egna mätningar av racketar vi erhåller från tillverkarna. Vi använder en avancerad maskin som kan mäta allt från balanspunkt till hårdhet.
|
|
| Längd grepp | 12,5 cm |
| Längd racketblad | 25,2 cm |
| Längd totalt | 45,5 cm |
| Bredd racketblad | 26,1 cm |
| Tjocklek racketblad | 3,8 cm |
| Racketytskikt typ | Sandpapper |
| Antal borrade hål | 66 st |
| Vikt | Ganska hög 373 g |
| Balanspunkt mått | 25,9 cm från botten |
| Balanspunkt | Medel 57 % |
| Fasthet kärna | Hård |
| Manövrerbarhet | Medel |
| Flexibilitet | Medel |
| Mätningen utfördes | 2025-10-07 |
Beskrivning från tillverkare
Det främsta valet bland våra professionella spelare. Dess funktioner är utformade för att frigöra din fulla anfallspotential: Diamantform, hög balans och hård touch. Det är dock en mycket bekväm racket, smidig längst bak på banan och lättmanövrerad i försvar. Du kommer att känna bollen som aldrig förr. Dessutom med en grov, sandig yta för att förbättra effekterna i volleys och smashar. DSH – Double Size Holes: Ett perforeringssystem designat för att förbättra spelbarheten utanför sweet spot. PowerRibs: Räls på ramen designade för att minska vibrationer och ge bättre balans. HES-Carbon: Varumärkets karakteristiska kolfiber. Mycket reaktiv, styv och kapabel att omvandla all energi som spelaren genererar till kraft. Dessutom förlänger den racketens livslängd. Vibradamp: Fyra silikoninsättningar under greppet som minskar vibrationer, skyddar spelarens hälsa, förbättrar greppet och utgör det perfekta komplementet till vårt dubbelskiktade grepp i våra pågående ansträngningar att minimera vibrationer. RBS – Racket Balance System: En 8 grams vikt i locket som enkelt kan tas bort genom en enkel skruv. Dess mål är att låta spelaren spela med rackets balans och vikt.
Utskrift från www.racketguide.com
Omdömen
4.5(från 6 Omdömen)
Vissa omdömen kan ha översatts till ditt valda språk
4
Man 26 år
Nivå: avancerad
Jag gillar kraften, men jag tycker att racketen är lite för tung och jag skulle också kunna ha nytta av en lite större sweetspot.
2026-01-21, 17:13
4
"Jaunius", Man 46 år
Nivå: avancerad (har padelarmbåge)
Jag gillar det, speciellt handtaget eftersom det liknar ett tennisracket.
2026-01-28, 03:48
5
Man 28 år
Nivå: avancerad
-
2025-11-10, 19:39
4
Man 40 år
Nivå: avancerad
-
2025-11-09, 00:20
5
"Ss", Man 34 år
Nivå: avancerad
-
2025-10-26, 06:19
4
"Emil", Man 21 år
Nivå: avancerad
-
2025-10-15, 18:26















