SIUX - FENIX ELITE 6 2026
Jämför priser
Klicka på en butik för att gå vidare
Specifikationer
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | 2 950,00 kr Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2026 |
| Vikt | 355 - 375 g |
| Form | Diamant |
| Balanspunkt | Hög |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | 3K Kolfiber |
| Ytskikt - typ | Ruggad |
| Ytskikt - fasthet | Hårt |
| Ytskikt - material | 3K kolfiber |
| Kärna - fasthet | Hård |
| Kärna - material | EVA Hard |
| Speltyp | Motionär, Tävling |
| Målgrupp | Vuxen |
| Ej verifierad | Inväntar verifiering av information från Siux |
Beskrivning från tillverkare
Siux Fenix Elite 6 2026 är ett kraftorienterat padelracket i diamantform med hög balans, byggt för avancerade och elite-spelare som vill dominera med smashar, offensiva volleys och aggressiva slag. Racketen har 3K-kolfiber i ram och slagytor, en hard/medium-hard EVA-kärna och en sandad/3D-texturerad yta som ger bra spin och kontroll i snurrade slag. Den höga balansen bidrar till explosiv kraft, medan den stela kärnan levererar snabb bollutgång för offensiva situationer.
Utskrift från www.racketguide.com















