MAGNUS PADEL - THOR 2022
Jämför priser
Ingen butik i din region säljer det här padelracket.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det finns racketar med liknande egenskaper!
Här är några padelracketar med väldigt liknande egenskaper som Magnus Padel - Thor 2022:Specifikationer
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | 2.060,00 kr. Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2022 |
| Vikt | 360 - 385 g |
| Form | Dropp |
| Balanspunkt | Medel |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Kolfiber |
| Ytskikt - typ | Slät |
| Ytskikt - fasthet | Medel |
| Ytskikt - material | 12K Kolfiber |
| Kärna - fasthet | Medel |
| Kärna - material | EVA |
| Speltyp | Motionär, Tävling |
| Målgrupp | Vuxen |
| Verifierad | Information verifierad av Magnus Padel |
Beskrivning från tillverkare
Ett lite styvare rack men med en medelbalans vilket gör att du får väldigt bra kontroll trots den lite hårdare ytan, racket upplevs även lättare än vad det är och det värdefullt framme vid nätet. Droppformat vilket gör viboran och bandejan väldigt pålitliga men ändå med bra fart i. Gillar du att slå slagen och jobba med bollen kommer du troligtvis att gilla detta racket. Passar det breda spannet av spelare från medeldamer till elitspelare på herrnivå, alla kan ha nytta av detta racket.
Utskrift från www.racketguide.com















