BLACK CROWN - SPECIAL 2022
(21 Omdömen)
Specifikationer
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | 3 000,00 kr Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2022 |
| Vikt | 355 - 370 g |
| Form | Dropp |
| Balanspunkt | Medel |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Kolfiber |
| Ytskikt - typ | Ruggad |
| Ytskikt - fasthet | Medel |
| Ytskikt - material | Aluminiserad glasfiber + 3K kolfiber |
| Kärna - fasthet | Medel |
| Kärna - material | 3xPlay EVA |
| Speltyp | Motionär, Tävling |
| Målgrupp | Vuxen |
| Ej verifierad | Inväntar verifiering av information från Black Crown |
Beskrivning från tillverkare
Black Crown Special är ett droppformat racket för den avancerade spelaren som söker mycket power i sina slag men inte vill tumma på kontrollen. Likheterna med syskonet Power Special är stora men denna modell är mindre styv och ger högre kontroll i slagen. Träffytan är ruggad och modellen har en förstorad sweetspot. Kärnan består av 3xPlay EVA-gummi och som pricken över i:et ingår ett ergonomiskt handgrip som ger dig ett bekvämt grepp om racket.
Utskrift från www.racketguide.com
Omdömen
4.0(från 21 Omdömen)
Vissa omdömen kan ha översatts till ditt valda språk
5
"JW", Man 41 år
Nivå: motionär
Hjälper till vid defensiv och får fart på boll. Ganska bra tryck vid smash också utan att vara hårt
2026-01-28, 20:57
3
"Mattias", Man 52 år
Nivå: motionär
Bra med controll .
Saknar lite .er fart.
Saknar lite .er fart.
2024-04-18, 12:21
5
"Jose", Man 68 år
Nivå: motionär
Bra mycket bekväm
2025-11-13, 11:15
3
"Mikael", Man 59 år
Nivå: motionär
Ej förlåtande
2024-02-14, 17:52
4
"Ingrid", Kvinna 45 år
Nivå: motionär
Ikke for tungt
2023-10-24, 20:36
3
"анд", Man 48 år
Nivå: motionär
но
2026-04-04, 15:33















