ADIDAS - METALBONE 3.3 2024
(115 Omdömen)
Jämför priser
Klicka på en butik för att gå vidare
Specifikationer
RACKETPROFIL FRÅN RACKET VALIDATOR
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | 4 130,00 kr Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2024 |
| Vikt | 345 - 360 g |
| Form | Diamant - Oversized |
| Balanspunkt | Medel |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Kolfiber |
| Ytskikt - typ | Mönstrad |
| Ytskikt - fasthet | Hårt |
| Ytskikt - material | Aluminiserad kolfiber |
| Kärna - fasthet | Mjuk |
| Kärna - material | EVA soft |
| Speltyp | Tävling |
| Målgrupp | Vuxen |
| Verifierad | Information verifierad av Adidas |
| Information från Racket Validator | |
|
Racketguides egna mätningar för enklare och bättre jämförelser av padelracketar!
Ofta har tillverkarna egna definitioner av balanspunkt, hårdhet etc. vilket gör det svårt att jämföra olika padelracketar med varandra. Därför gör vi på Racketguide egna mätningar av racketar vi erhåller från tillverkarna. Vi använder en avancerad maskin som kan mäta allt från balanspunkt till hårdhet.
|
|
| Längd grepp | 11,0 cm |
| Längd racketblad | 25,4 cm |
| Längd totalt | 45,6 cm |
| Bredd racketblad | 26,1 cm |
| Tjocklek racketblad | 3,8 cm |
| Racketytskikt typ | Mönstrad |
| Antal borrade hål | 53 st |
| Vikt | Medel 367 g |
| Balanspunkt mått | 27,2 cm från botten |
| Balanspunkt | Ganska hög 60 % |
| Fasthet kärna | Medel |
| Manövrerbarhet | Lätt |
| Flexibilitet | Inväntar mätning |
| Mätningen utfördes | 2024-03-04 |
Beskrivning från tillverkare
METALBONE 3.3 är en fullfjädrad powerracket för att möta behoven hos spelare på PRO-nivå. Den innehåller Weight & Balance System, en teknik som ger möjlighet att modifiera racketens vikter och balans för att få en ännu kraftfullare version eller förbättra kontrollen. De bästa spinnskotten garanteras av grovheten hos Spin Blade-Decal och det optimala arrangemanget av hålen i Smart Holes Curve. Racketen har en hög styvhetskomposition tack vare Octagonal Structure som ligger i racketens ram och Carbon Aluminized 2 till 1-fibern på ytan. Formen på Diamond Oversize-huvudet är idealisk för de mest kraftfulla skotten.
Utskrift från www.racketguide.com
Omdömen
4.0(från 115 Omdömen)
Vissa omdömen kan ha översatts till ditt valda språk
4
"Dario", Man 43 år
Nivå: motionär
Bra racket, med kontroll och kraft, men du måste ha bra teknik för att göra trepoängare eller ge den kraft, dessutom vibrerar den, om handleden inte är helt stadig rör sig bollen och flyr iväg. Jag gillar kontrollen och vill inte ge upp den, men jag skulle vilja ha mer lätthet att göra kraftfulla och precisa slag.
2026-02-24, 22:27
4
"Johan", Man 32 år
Nivå: avancerad (har padelarmbåge)
Bra kraft, men hade önskat ett lite mer medelbalanserat rack som fortsatt har bra kraft och där man känner bollen när man slår. Inte så mycket trampolineffekt
2024-02-28, 15:38
5
"Jaime", Man 52 år
Nivå: avancerad
Jag gillar att kunna ändra viktbalansen. Jag valde den mjuka versionen för att undvika armbågsproblem, men jag kanske väljer en ännu mer aggressiv.
2026-01-16, 22:49
3
"Ivan", Man 53 år
Nivå: motionär (har padelarmbåge)
Stor sweet spot, bekvämt, bra fart, ganska kraftfull i anfall, mångsidig i försvar.
2025-11-27, 20:55
4
"Ivan", Man 53 år
Nivå: motionär (har padelarmbåge)
Stor sweet spot, bekvämt, bra fart, ganska kraftfull i anfall, mångsidig i försvar.
2025-11-27, 20:52
3
"Fredde", Man 34 år
Nivå: motionär
Känner inte att jag får samma tryck med det som med andra tack. Känns lite stelt i handen och handtaget är kort
2025-12-28, 08:12














