HEROES - PREDATOR AZTEKA 2025
(1 omdöme)
Jämför priser
Ingen butik i din region säljer det här padelracket.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det finns racketar med liknande egenskaper!
Här är några padelracketar med väldigt liknande egenskaper som Heroes - Predator Azteka 2025:Specifikationer
RACKETPROFIL FRÅN RACKET VALIDATOR
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | 3 440,00 kr Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2025 |
| Vikt | 350 - 370 g |
| Form | Diamant |
| Balanspunkt | Medel |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Kolfiber |
| Ytskikt - typ | Mönstrad |
| Ytskikt - fasthet | Hårt |
| Ytskikt - material | 12K kolfiber |
| Kärna - fasthet | Mjuk |
| Kärna - material | EVA Super Soft |
| Speltyp | Tävling |
| Målgrupp | Vuxen |
| Verifierad | Information verifierad av Heroes |
| Information från Racket Validator | |
|
Racketguides egna mätningar för enklare och bättre jämförelser av padelracketar!
Ofta har tillverkarna egna definitioner av balanspunkt, hårdhet etc. vilket gör det svårt att jämföra olika padelracketar med varandra. Därför gör vi på Racketguide egna mätningar av racketar vi erhåller från tillverkarna. Vi använder en avancerad maskin som kan mäta allt från balanspunkt till hårdhet.
|
|
| Längd grepp | 12,5 cm |
| Längd racketblad | 25,0 cm |
| Längd totalt | 45,6 cm |
| Bredd racketblad | 26,0 cm |
| Tjocklek racketblad | 3,8 cm |
| Racketytskikt typ | Mönstrad |
| Antal borrade hål | 70 st |
| Vikt | Låg 350 g |
| Balanspunkt mått | 26,8 cm från botten |
| Balanspunkt | Ganska hög 59 % |
| Fasthet kärna | Medel |
| Manövrerbarhet | Medel |
| Flexibilitet | Hög |
| Mätningen utfördes | 2025-03-23 |
Beskrivning från tillverkare
AZTECA, Heroe's innovation för 2025, inspirerad av Aztek-kulturens styrka och majestät. Utformad för spelaren Gonzalo Rubio, med en diamantform, erbjuder AZTECA ett kraftfullt och högpresterande spel utan kompromisser på kontrollen. Den är idealisk för professionella och erfarna spelare. Ytan är tillverkad av 12K karbon, medan kärnan i EVA SUPER SOFT erbjuder en exceptionell känsla och stor energiåtergivning. Dessutom minskar VibraX-bryggan vibrationerna och skyddar armen under de mest intensiva spelmomenten. AZTECA:s grafik påminner om Aztek-kulturens ikonografi och reflekterar symboler som representerar styrka och motståndskraft. AZTECA säljs med sin specialdedikerade box.
Utskrift från www.racketguide.com
Omdömen
4.0(från 1 omdöme)
Vissa omdömen kan ha översatts till ditt valda språk
4
Man 55 år
Nivå: motionär (har padelarmbåge)
lätt, hanterbar, något stel, inte så precis
2026-02-17, 08:32














