VIBOR-A - YARARA PRO SILVER 2026
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Vibor-A - Yarara Pro Silver 2026:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 4 120,00 kr Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2026 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Hybrid |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA Pro Multidensity |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Vibor-A |
Description from manufacturer
The Yarara Pro Silver has a mold that improves aerodynamics and striking. This is a professional racket with state-of-the-art technologies and premium quality. It features 12K carbon on the faces and professional EVA rubber.
Printout from www.racketguide.com



















