TRETORN - SUPREME VSQZ 2025
(24 Reviews)
Compare prices
Click on a store to continue
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 3 499,00 kr Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 355 - 365 g |
| Form | Hybrid |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K Japanese carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA FLEX |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Tretorn |
Description from manufacturer
Take your padel game to the next level with SUPREME VSQZ, the signature racket for Swedish padel pro and Premier Padel player Simon Vasquez. Experience a perfect balance between explosive power and precise control – designed for players who want to dominate on the court. Maximum power & precision – 12K Japanese carbon fiber provides explosive response in your shots without compromising control. Superior grip & spin – Our 3D ULTRA SPIN surface lets you put spin on the ball when needed. Optimal support in every shot – EVA FLEX core and the hybrid shape provide an unbeatable feel and stability. Feel the difference with SUPREME VSQZ – for those who play to win.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 24 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
Man 57 year
Level: advanced
Good control, light, good hitting surface, all-round.
2025-12-27, 13:53
3
Man 42 year
Level: advanced
Relatively good, though somewhat dull impact pattern
2026-01-05, 13:53
4
Man 58 year
Level: advanced
Easy. Good precision. Decent power.
2026-01-12, 20:37
5
"Thomas", Man 38 year
Level: amateur
Good control and nice bounce
2026-01-21, 22:44
4
"Magnus", Man 40 year
Level: advanced
Good but a bit too hard.
2025-08-15, 11:53
5
"S H", Man 29 year
Level: advanced (have paddle elbow)
Good racket
2026-01-21, 14:37
















