TECNIFIBRE - BOMBA MAX 2026
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Tecnifibre - Bomba Max 2026:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 2 920,00 kr Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2026 |
| Weight | 358 - 372 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber + Aramid |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 18K Carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | Multi Soft Foam |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Tecnifibre |
Description from manufacturer
The Bomba Max has been developed for seasoned and expert players, delivering maximum explosive power while maintaining a precise ball trajectory. A racket designed for the player who likes to dominate and finish points.
Printout from www.racketguide.com













