TECNIFIBRE - BOMBA MAX 2026
Compare prices
Click on a store to continue
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 270,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2026 |
| Weight | 358 - 372 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber + Aramid |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 18K Carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | Multi Soft Foam |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Tecnifibre |
Description from manufacturer
The Bomba Max has been developed for seasoned and expert players, delivering maximum explosive power while maintaining a precise ball trajectory. A racket designed for the player who likes to dominate and finish points.
Printout from www.racketguide.com













