RS - PRIME TEAM EDITION 2022
(31 Reviews)
Compare prices
Click on a store to continue
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 1 900,00 kr Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 360 - 370 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber 80% + fiberglass 20% |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA soft |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by RS |
Description from manufacturer
Prime Team is the racket for the player who has played for a while and wants to take the next step in their padel. The core of EVA Soft Material together with the soft 3K carbon fiber surface provides an easy-to-play racket with a large sweet spot. The frame is made of carbon fiber with woven Japanese lightweight fiberglass that gives the racket a slightly softer and more flexible character. The sandy surface creates a very good grip on the ball and helps the player generate both screw and spin shots. Manufactured in the same high-tech factory as the Pro Edition Simon Vasquez.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.5(from 31 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
5
"Anna", Woman 32 year
Level: advanced
Easy to play, good control. But I wish for a bit more power in my shots.
2023-11-13, 20:19
4
"Tommie", Man 36 year
Level: amateur
It's good, quite good at close play, but lacks power in the smash.
2023-09-04, 19:02
4
"Nicke", Man 46 year
Level: amateur
Good all-round.
2023-11-06, 22:22
4
Man 32 year
Level: amateur
-
2024-07-31, 23:12
3
Man 32 year
Level: amateur
-
2024-04-19, 15:21
4
"Esben Lauridsen", Man 34 year
Level: advanced
-
2024-03-18, 21:51















