RS - PRIME TEAM VASQUEZ LTD 2023
(16 Reviews)
Compare prices
Click on a store to continue
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 2 000,00 kr Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2023 |
| Weight | 345 - 360 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber 80% + fiberglass 20% |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA soft |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from RS |
Description from manufacturer
This racket was developed in collaboration with the player Amanda Girdo and is also the model she plays with at the WPT. The racket comes with a drop shape and a medium balance, which is perfect for players who want a nice combination of speed and control. The hitting surface is made of 3K carbon fiber, which makes it solid without feeling too stiff. Furthermore, the racket has a soft core to offer a more forgiving hitting feel even when you don't hit the sweet spot right. The hitting surface has a structure that can best be compared to sandpaper, which gives extra effect in your shots. This padel racket has a slightly lower weight of 345-360 grams, which is suitable for those who want a slightly lighter swinging padel racket that is more forgiving to the arm. At the same time, Amanda plays with this padel racket herself, so if you are a slightly better player who wants a nicer racket with a wonderful combination of speed and control, you should give Amanda Girdo's racket selection a chance on the padel court.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 16 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
2
Man 50 year
Level: amateur
Very soft racket. Hard to feel the impact. Naturally helps a lot in defense, but I "dare" not put pressure due to the feeling of the impact.
2025-01-04, 21:26
5
"Sion", Man 16 year
Level: advanced
I like it. Have Babolat Technical Veron as an extra racket, never play with it. Only Simon Vasquez's racket.
2024-10-02, 18:46
5
Man 49 year
Level: advanced
Good speed, good control, and good length on the handle. Comfortable overall.
2024-01-29, 20:23
3
"Victor", Man 35 year
Level: amateur
Responds poorly to smashes
2024-03-24, 19:30
1
"Roberto", Man 49 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Very easy to use.
2026-02-07, 15:08
5
"Simon Karlsson", Man 29 year
Level: advanced
Very good
2024-03-11, 14:24















