NOX - EQUATION LADY WPT 2022
(7 Reviews)
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 180,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 350 - 365 g |
| Form | Round |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Soft |
| Surface layer - material | 3K Fiberglass |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA HR3 |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Nox |
Description from manufacturer
Equation Lady WPT is a well-balanced racket with a slightly lighter weight. This makes it excellent for players who want a more gentle racket that is easier to maneuver. This model is equipped with an anti-vibration system that reduces the risk of injury. It is an easy-to-play racket with a large "sweet spot" thanks to a core of HR3 (used in Nox models in the Luxury series) and a hitting surface made of fiberglass. The racket also has texture on the hitting surface to provide additional grip on the ball and increased precision in the slow play close to the net. This combination makes this racket perfect for those who want to develop their game with a versatile and easy-to-play racket.
The 2022 model of Equation Lady WPT is equipped with Nox Smartstrap, an interchangeable wrist strap that improves hygiene and safety for your racket and can be easily replaced without losing the warranty.
The 2022 model of Equation Lady WPT is equipped with Nox Smartstrap, an interchangeable wrist strap that improves hygiene and safety for your racket and can be easily replaced without losing the warranty.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.5(from 7 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
Woman 53 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Good for my padel elbow but lacks speed
2025-11-13, 19:49
5
Woman 54 year
Level: amateur
-
2024-03-26, 16:53
4
Woman 42 year
Level: amateur (have paddle elbow)
-
2023-12-26, 20:17
4
Woman 42 year
Level: amateur
-
2023-12-26, 20:15
3
Woman 44 year
Level: amateur
-
2023-09-03, 12:41
5
Woman 37 year
Level: advanced (have paddle elbow)
-
2023-03-25, 11:00















