NOX - ML10 PRO CUP LUXURY BY MIGUEL LAMPERTI 2022
(77 Reviews)
Compare prices
Click on a store to continue
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 3 100,00 kr Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Round |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Soft |
| Surface layer - material | 3K metallized fiberglass |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | HR3 |
| Type of player | Beginner, Exerciser |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Nox |
Description from manufacturer
The ML10 PRO CUP LUXURY is here, a tribute to one of the most iconic rackets in padel history, the ML10 PRO CUP by Miguel Lamperti. With the same materials as the ML10 Pro Cup, and in a round format as well, the ML10 PRO CUP LUXURY has the AVS lateral anti-vibration system built in and faces with a rough finish to facilitate shots with spin. All this on a new Luxury mould that has been completely revamped. Also, the ML10 PRO CUP LUXURY includes the new Smartstrap® replaceable safety strap system. It improves the hygiene and safety of your racket by easily replacing the strap without losing the guarantee as it isn´t necessary to tamper with the bottom cap.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 77 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
5
"Gorka", Man 48 year
Level: amateur (have paddle elbow)
I would like a shovel that at a high level on the net does not have so much bounce.
2025-11-16, 23:07
4
"marko liljegren", Man 36 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Very easy to control but would like to get a little more power.
2023-11-09, 13:00
3
"Mikael", Man 51 year
Level: advanced (have paddle elbow)
Uncertain with drop shots, feels soft and variable upon ball contact.
2023-11-09, 08:02
4
"Sergio", Man 33 year
Level: advanced
Good control, lacks some power, maybe too soft.
2025-11-02, 10:22
5
"Gorka", Man 48 year
Level: amateur (have paddle elbow)
I want the volleys at the net not to have so much bounce
2025-11-16, 23:11
5
"Dani", Man 43 year
Level: advanced
It's pure control, but it allows you to attack without problems.
2026-01-14, 20:53















