BLACK CROWN - GLADIUS FORCE 2026
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Black Crown - Gladius Force 2026:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 200,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2026 |
| Weight | 350 - 370 g |
| Form | Hybrid |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 18K Aluminumized Carbon Fiber + 3K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | Black EVA Hard |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Black Crown |
Description from manufacturer
The Black Crown Gladius Forze is a hard and powerful racket, designed for advanced or intermediate players who seek a dry and explosive hit at the net. With a face of 18K Alucarbon + 3K Carbon, a core of Hard EVA Black, and a rough 5D Extraespind finish, it offers a forceful hit in finishing shots and great precision in effects. The Gladius Core Balance system optimizes stability and control, while the Aero Carbon frame ensures resistance and durability. Weighing 350-370 g, the Gladius Forze is the most accessible power racket in the collection, ideal for those who want aggressiveness and solidity in their offensive play.
Printout from www.racketguide.com




















