ARES - NYMPH 2021
(3 Reviews)
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 2 000,00 kr Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2021 |
| Weight | 350 - 365 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Kevlar |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA soft |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Ares |
Description from manufacturer
The weight makes the racket particularly suitable for female players at an intermediate or advanced level. Or male players who prefer a lightweight racket. Suitable for a varied and versatile player who plays with medium speed and control.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.5(from 3 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
5
Man 38 year
Level: advanced
-
2025-11-02, 11:49
5
"Julia", Woman 25 year
Level: amateur
-
2024-01-24, 13:43
4
"Julia Eriksson", Woman 24 year
Level: amateur
-
2023-11-29, 15:01
















