VOLT - 800 V23 2023
Jämför priser
Ingen butik i din region säljer det här padelracket.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det finns racketar med liknande egenskaper!
Här är några padelracketar med väldigt liknande egenskaper som Volt - 800 V23 2023:Specifikationer
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | kr 3 000,00 Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2023 |
| Vikt | 350 - 370 g |
| Form | Rund |
| Balanspunkt | Låg |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | 3K Kolfiber |
| Ytskikt - typ | Mönstrad |
| Ytskikt - fasthet | Medel |
| Ytskikt - material | 3K Kolfiber |
| Kärna - fasthet | Medel |
| Kärna - material | Black Eva |
| Speltyp | Motionär, Tävling |
| Målgrupp | Vuxen |
| Verifierad | Information verifierad av Volt |
Beskrivning från tillverkare
Ett snyggt kontroll padelrack från det portugisiska märket Volt, som inte gör avkall på kraften! Det är perfekt för både motionärer och erfarna padelspelare som vill ha kompromisslös kontroll på padelbanan! Om du letar efter ett kontroll-padelrack som inte gör avkall, då är Volt 800 V23 det rätta valet! Med sin runda rackethuvudform, låg-mellan balanspunkt, mediumhård kärna och vikt mellan 350 och 370 gram får du all den bollkontroll du behöver. Det är byggt av premiummaterial, vilket garanterar en överlägsen prestanda på banan! 3K Carbon är materialet som används både på ytan och i ramkonstruktionen. Detta ger en fantastisk "touch" och en stabil och stark ramkonstruktion. Rough Surface är mönstret på ytan som främjar bollkänslan och spinpotentialen.
Black EVA är materialet som används till kärnan. Denna Black EVA kärna har snabb återhämtning, bra "bollutsläpp" och enastående kraftöverföring. Dynamic Holes System är tekniken bakom hålmönstret. Detta hålmönster ger en fantastisk "sweet spot". Slutligen har det lagts stor vikt vid designen, vilket har resulterat i en extremt cool design.
Black EVA är materialet som används till kärnan. Denna Black EVA kärna har snabb återhämtning, bra "bollutsläpp" och enastående kraftöverföring. Dynamic Holes System är tekniken bakom hålmönstret. Detta hålmönster ger en fantastisk "sweet spot". Slutligen har det lagts stor vikt vid designen, vilket har resulterat i en extremt cool design.
Utskrift från www.racketguide.com
















