BEAST PADEL - LYNX MATT 360 2024
Jämför priser
Ingen butik i din region säljer det här padelracket.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det finns racketar med liknande egenskaper!
Här är några padelracketar med väldigt liknande egenskaper som Beast Padel - Lynx Matt 360 2024:Specifikationer
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | 110,00 € Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2024 |
| Vikt | 350 - 370 g |
| Form | Dropp |
| Balanspunkt | Medel |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Kolfiber + Grafen 360+ |
| Ytskikt - typ | Slät |
| Ytskikt - fasthet | Medel |
| Ytskikt - material | 3K Kolfiber |
| Kärna - fasthet | Medel |
| Kärna - material | Comfort foam |
| Speltyp | Motionär, Tävling |
| Målgrupp | Vuxen |
| Ej verifierad | Inväntar verifiering av information från Beast Padel |
Beskrivning från tillverkare
Beast Lynx är ett racket som passar mycket bra för den avancerade padelspelaren. Racketen har en droppform (något rundare form) med sweetspoten placerad i mitten av träffytan, vilket ger en välbalanserad känsla. Det gör racketen bekväm och lättspelad för en bred grupp spelare. Slagytorna är tillverkade i 3K kolfiber, och modellen passar särskilt bra för den mer defensiva spelaren.
Utskrift från www.racketguide.com
















