VOLT - 500 GREEN 2022
(1 review)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Volt - 500 Green 2022:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | kr 2 890,00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 350 - 370 g |
| Form | Round |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | Black Eva |
| Type of player | Beginner, Exerciser |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Volt |
Description from manufacturer
Power and control in perfect balance with Volt's 500 Green racket - edition 2022. Volt 500 Green is a top-quality padel racket for players seeking the perfect balance between power and control. Suitable for players who have stepped up to intermediate level and want a racket to further develop with. Volt 500 Green has been updated with Volt's dynamic hole system, a result of extensive testing conducted for each individual racket model in 2022. These have been evaluated and approved by all of Volt's WPT players. The system is applied to find the very best aerodynamics in each racket. Compared to previous models, the dynamic hole system reduces air resistance during fast smashes/shots and allows you to have increased speed in your hits/movements while the racket maintains overall balance throughout the shot.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 1 review)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
Man 53 year
Level: amateur
-
2023-02-10, 18:41














